Kérdésed van? Hívj minket!
+3630/088-8668
+3630/435-8939

A karma egy rendkívül gazdag múlttal rendelkező összetett fogalom, amelyet különböző kultúrák és vallások igen eltérő módon értelmeztek. De mit is rejt maga a kifejezés? A „karma” a szanszkritból származik, és szó szerint “cselekvést” vagy “tettet” jelent. Gyakran társul a reinkarnáció fogalmához, ahhoz a hithez, hogy különböző életekbe születünk újjá, hogy folytathassuk spirituális utazásunkat. E nézet szerint karmikus lenyomatunk a múltbeli életekből befolyásolja körülményeinket ebben az életben, formálja lehetőségeinket, kihívásainkat és kapcsolatainkat. Azonban a karma nem determinisztikus; keretet biztosít tapasztalataink megértéséhez, de nem diktálja sorsunkat. Van hatalmunk ahhoz, hogy olyan döntéseket hozzunk, amelyek megerősíthetik, de meg is szabadíthatjuk magunk a negatív karmikus mintáktól.

Mi is az a karma?

A karma pontos definíciója attól is függ, hogy ki kérdezi. Egyes emberek ragaszkodnak a keleti vallásokban gyökerező hagyományos jelentéshez, míg mások inkább a jó és a rossz nyugati felfogásából magyarázzák. Ennek eredményeképpen eltérő vélemények alakulhatnak ki arról, hogy a karma hogyan érvényesül az életben. Például, a Georgetown Egyetem Berkley Központja a Vallásért, a Békéért és a Világügyekért szerint a karma a hindu ok-okozat fogalma, amely szerint a jó gondolatok, tettek és szavak előnyös hatásokat, míg a rossz gondolatok, tettek és szavak káros hatásokat eredményezhetnek. Azonban sokan úgy gondolják, hogy a karma nem csak “jó” vagy “rossz” dolog.

Dr. Jennifer Rhodes, klinikai pszichológus szerint a karma egyszerűen azok a helyzetek vagy interakciók, amelyek segítenek nekünk eligazodni az életutunkban, hogy elérjük magasabb céljainkat. “Gyakran el vagyunk foglalva más dolgokkal, és elmulasztjuk azokat az üzeneteket, amelyek miatt úgy gondoljuk, hogy sok “rossz” karmánk van. De ezek a helyzetek csak jelek számunkra arra, hogy korrigáljuk a sorsunkat és előrelépjünk magasabb céljaink felé” – magyarázza Rhodes. “A lényeg nem a tökéletesség, hanem az, hogy helyrehozzuk, ami nem mi vagyunk, és megismerjük valódi önmagunkat” – teszi hozzá.

Tejal Patel, meditációs és tudatosság-szakértő a karmát az ok-okozat körforgásának tekinti, amely a cselekvésről szól, nem az eredményről. “A karma egy filozófia arról, hogyan éljünk az életünket úgy, hogy valóban a legjobb verziójává válhassunk, és a legteljesítőbb életet élhessük, amit csak akarunk” – mondja. És mivel a jövő nem kőbe vésett, Patel szerint megváltoztathatjuk életünk útját a mostani választásainkkal, gondolatainkkal és tetteinkkel.

A karma 12 törvénye

Bármely aspektusból is nézzük, a minket körülvevő világ minden egyes apró alkotóeleme és része energiából tevődik össze. A fizikai értelemben vett, mozgásban lévő energiától kezdve, a gondolataid, a tetteid, sőt az érzelmeid is! Így lényegében minden cselekedeted egy olyan megfelelő energiát hoz létre, amely valamilyen formában visszatér hozzád. Bármit is teszel, annak következménye van: ha a cselekedet jó, akkor pozitív visszahatást hozol létre, ha a cselekedet rossz, akkor értelemszerűen negatívat. A karma hatékony útmutatóként való használata az életedben arra ösztönözhet, hogy jobban figyelj a gondolataidra, cselekedeteidre és tetteidre, mielőtt döntéseket hozol.

Ennek tudatában a karma törvényeit úgy tekintsd, mint útmutatókat, amelyeket a mindennapi életben követhetsz. Ismeretük segíthet megérteni, hogyan működik valójában a karma, és hogyan teremthetsz jót az életedben. Lássuk őket részletesebben:

  1. A Nagy Törvény vagy Az Ok-okozat Törvénye

Ki mint vet, úgy arat. Ahhoz, hogy boldogságot, békét, szeretetet és barátságot kapj, boldognak, békésnek, szeretetteljesnek és igaz barátnak kell lenned. Bármit is teszel a világegyetemben, visszajön hozzád. Maradj önazonos!

  1. A Teremtés Törvénye

Az élet az aktív részvételünket igényli, nem történik meg magától. Egyek vagyunk a világegyetemmel, mind belül, mind kívül. Ami körülvesz minket, az utalásokat ad belső állapotunkra. Vedd körül magad azzal, amit el szeretnél érni, de elsősorban légy önmagad! Ha több pénzre van szükséged, akkor helyezz el az otthonodban olyan tárgyakat, amik segítik bevonzani. Ilyen lehet például egy citrin vagy tigrisszem ásvány, de a tükrödre is elhelyezhetsz egy bankjegyet, ami minden reggel motivál, hogy még több pénzed legyen.

  1. Az Alázat (vagy Szerénység) Törvénye

Ahhoz, hogy megváltoztass valamit, először el kell fogadnod úgy, ahogy van. Ha valaki csak ellenséget vagy negatív karaktervonást lát, akkor képtelen lesz egy magasabb létszintre összpontosítani. Például, ha folyamatosan egy munkatársad okolod a rossz munkahelyi teljesítményedért, egyszerűen képtelen leszel észrevenni, hogy valójában te magad teremted a mérgező légkört, és csak saját magad okolhatod a silány teljesítményedért. Amíg mással voltál elfoglalva, észre sem vetted, hogy a negativitás eluralkodik rajtad, és messze nem azzal a maximális erőbedobással dolgozol, amire egyébként képes lennél.

  1. A Növekedés Törvénye

Mindig ott vagy, ahol éppen lenned kell. Ha spirituálisan akarunk növekedni, akkor elsősorban magunkat kell megváltoztatni, és nem a körülöttünk lévő embereket, helyeket vagy dolgokat. Mindig csak önmagunkat adjuk! Ez az egyetlen dolog, amire kontrollunk van. Amikor megváltoztatjuk, hogy kik vagyunk és mi vagyunk a szívünkben, az életünk is követi a példát és megváltozik.

  1. A Felelősség Törvénye

Ha valami nincs rendben az életünkben, akkor valami nincs rendben bennünk sem. Azt tükrözzük, ami körülvesz bennünket, és ami körülvesz bennünket, az tükröz minket; ez egy egyetemes igazság. Mindenért, ami az életünkben van, felelősséget kell vállalnunk! Például, ha rosszul érzed magad, depressziós vagy, az meglátszik a környezeteden is: rendetlenség van, káosz – és valószínűleg kosz. Azonban ez fordítva is igaz: elég csak megnéznünk egy embert, aki kiváló teljesítményt nyújt a munkájában, nagy valószínűséggel a környezte, a munkaasztala is letisztult, rendezett. (Ez nem igaz azokra a zsenikre, akik átlátják a káoszt. Gyakran láttunk a történelem során olyan felfedezőket, tudósokat, akik irdatlan nagy kavarodásban dolgoztak, de sosem szabad elfelejteni, hogy a fejükben maximális rend volt – hiszen enélkül alkotni sem tudtak volna.)

  1. A Kapcsolatok Törvénye

A legkisebb vagy látszólag legkevésbé fontos dolgokat is el kell végezni, mert a világegyetemben minden összekapcsolódik. Minden lépés a következő lépéshez vezet, és így tovább és így tovább. Valakinek meg kell tennie az első lépést egy munka elvégzéséhez. Sem az első, sem az utolsó nem nagyobb jelentőségű. Mindkettőre szükség van a feladat elvégzéséhez. A múlt, a jelen és a jövő mind összekapcsolódik.

  1. A Fókusz törvénye

Amire összpontosítunk, arra vonzzuk a figyelmet. Ha negatív dolgokra fókuszálunk, például a félelemre, a haragra vagy a keserűségre, akkor ezeket a dolgokat vonzzuk az életünkbe. Ha pozitív dolgokra összpontosítunk, például a szeretetre, az együttérzésre és a boldogságra, akkor ezeket a dolgokat hívjuk magunkhoz. Tartsuk magunkat a mérsékletességhez is: ha egyszerre túl sok dolgot szeretnénk, akkor az frusztrációhoz és negativitáshoz vezethet. Egyszerre csak egy dologra koncentráljunk.

  1. A Jótékonyság és a Vendégszeretet törvénye

Az adományozás és vendégszeretet törvénye szerint, ha valaki igaznak hisz valamit, akkor élete során felszólítják arra, hogy bebizonyítsa ezt az igazságot. Itt jelenik meg az a pont, ahol az ember gyakorlatba ülteti azt, amit tanultnak állít. Ez a törvény azt tanítja, hogy a tetteink megerősítik hitünket. Ha igaznak tartjuk az adakozást és a vendégszeretet fontosságát, akkor cselekedeteink is tükrözzék ezt. Azáltal, hogy önzetlenül adunk másoknak, szeretettel és vendégszeretettel fogadjuk őket, megerősítjük a hitünket ezekben az értékekben, és hozzájárulunk egy jobb világ megteremtéséhez. Arra is emlékeztet bennünket, hogy a hitünket nemcsak a fejünkben kell megvalósítani. A hitünknek gyümölcsöt kell teremnie, és valódi változást kell hozni az életünkben és a körülöttünk lévő világban.

  1. Az Itt és Most törvénye

A jelenben kell élnünk, és nem a múlton vagy a jövőn kell aggódnunk. Ha túlságosan aggódunk a jövő miatt, elveszíthetjük a jelen pillanat szépségét. Ha túlságosan ragaszkodunk a múlthoz, megakadályozhatjuk, hogy megtapasztaljuk az új lehetőségeket. Légy tudatos a jelen pillanatában, élvezd ki azt, amit a Most nyújt számodra. Hagyd el a múlt bánatait és nyiss az új lehetőségek felé.

  1. A Változás törvénye

A változás törvénye szerint a történelem ismétlődik, amíg meg nem tanuljuk azokat az életleckéket, amelyekre szükségünk van ahhoz, hogy megváltoztassuk az utunkat. Ha újra és újra ugyanazokat a hibákat követjük el, akkor nem fogunk változni. De ha megfigyeljük a múltbeli tetteinket és következményeiket, akkor meg tudjuk tanulni, hogyan kell a jövőben másképp cselekedni.

  1. A Türelem és a Jutalom törvénye

A tartós értékű jutalmak türelmes és kitartó munkát igényelnek. A valódi öröm abból jön, hogy azt tesszük, amit tennünk kell, és tudjuk, hogy a jutalom a maga idejében meg fog jönni. Ez a törvény arra tanít, hogy ne adjuk fel, ha azonnal nem látjuk a gyümölcsöket. A kitartás és a türelem kulcsfontosságúak ahhoz, hogy elérjük céljainkat.

  1. A Jelentőség és az Inspiráció törvénye

Minden tettünknek jelentősége van. Ha pozitív hozzájárulást teszünk a világhoz, akkor pozitív visszajelzést is kapunk. Ha negatív hozzájárulást teszünk, akkor negatív visszajelzést is kapunk. Bármilyen munkába is fogunk, mindig annyit fogunk visszakapni, amennyit energiát belefektettünk – sem többet, sem kevesebbet. Minél kevesebb erőfeszítést kapunk, annál kevesebbet is kapunk majd vissza.

A karma 12 törvénye útmutatásként vagy útitervként szolgálhat a mindennapi életed során. Ezek a törvények segíthetnek megérteni, hogyan működik valójában a karma, és hogy gondolataid és cselekedeteid milyen hatással lehetnek rád és a téged körülvevő világra. A karma, mint életvezetési irányelvek alkalmazása ösztönözhet arra, hogy jobban odafigyelj gondolataidra, cselekedeteidre és tetteidre, mielőtt döntést hozol.

Indruch Beate

 

Felhasznált irodalom:

Sara Lindberg személyes interjúja Paul Harrisonnal (2020)

Sara Lindberg személyes interjúja Tejal Patel-lel (2020)

Sara Lindberg személyes interjúja Dr. Jennifer Rhodes-dzal (2020)

Sara Lindberg személyes interjúja Alex Tran-nel (2020)

https://berkleycenter.georgetown.edu/essays/karma-hinduism

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük