Kérdésed van? Hívj minket!
+3630/088-8668
+3630/435-8939

A karmáról, a lélekvándorlásról és a reinkarnációról évszázadok óta vitatkoznak a filozófusok és a vallási vezetők. Azok a spiritiszták, akik osztják ezen nézeteket, egyetértenek abban, hogy születésünk előtt magunk választjuk az életkörülményeinket, még akkor is, ha később erre nem emlékszünk. Ennek az a célja, hogy a fejlődésünket ott folytassuk, ahol előző életünkben abbahagytuk. Ez azt jelenti, hogy a kapcsolatainkat is magunk választjuk, és azok karmikus okokkal magyarázhatók. Ha valakit szerettünk előző életünkben, akkor a jelenlegi életünkben is szeretetet érezhetünk iránta. Ha ellenségesek voltunk vele, akkor lehetőséget kapunk a problémák megoldására. Ha kötelezettségeink voltak vele szemben, akkor most teljesíthetjük azokat.

A téma egyik nagyja Ted Andrews (1952-2009) amerikai író, az ezoterikus tudományok tanítója és tisztánlátó volt. Leginkább az Állatmesék című könyvéről ismert. Andrews szerint a karmikus kapcsolatok nemcsak előző életeinkből származnak, hanem fejlődési lehetőséget is jelentenek számunkra. Tanulmányai, kutatásai szerint a karmikus kapcsolatok három szintre oszthatók:

A karmikus kapcsolatok gyakran intenzívek és érzelmileg kihívást jelentőek. Erős vonzalmat, szenvedélyt és érzelmi hullámvasutat okozhatnak. Céljuk, hogy ráébresszenek minket az önmagunkkal és másokkal való kapcsolatunk problémáira. Segíthetnek nekünk meglátni azokat a mintákat, amelyeket az előző életünkből hozunk, és segítenek meggyógyítani ezeket a sebeket. A lélektársi kapcsolatok azok, amelyekben a felek nagyon erős fizikai, érzelmi, mentális és spirituális kapcsolatban állnak egymással. Kiegészítik egymást minden téren, és egy egészet alkotnak. A lélektársi kapcsolatok gyakran hosszan tartóak, és nem feltétlenül romantikusak. Lehetnek baráti, családi vagy akár üzleti viszonyok is. A karmikus- és a lélektársi kapcsolatok közötti fő különbség az, hogy a karmikus kapcsolatok gyakran intenzívek és érzelmileg kihívást jelentőek, míg a lélektársi kapcsolatok általában békések és harmóniában vannak. A karmikus kapcsolatok célja, hogy segítsenek nekünk tanulni és fejlődni, míg a lélektársi kapcsolatok célja, hogy szeretetben és támogatásban részesítsenek minket.

Andrews szerint a karmikus társaink gyakran a családtagjaink, barátaink, munkatársaink, de lehetnek idegenek is, akikkel csak egy rövid ideig találkozunk. A karmikus kapcsolatok jellegzetességei a következők: erős vonzalom, kötődés; jellegzetes hasonlóságok vagy különbségek; ismerős érzés, mintha már ismernétek egymást; tanulási, fejlődési lehetőségek.

Ikerlángok/ikerlelkek: énünk másik fele

Az ikerlelkek mítosza az ókorban gyökerezik. A görög mitológiában például Pán és Syrinx története arról szól, hogy két lélek, amely egykor egy volt, két külön testbe szorult. A kereszténységben pedig az ikerlelkek a Szentlélek és az emberi lélek egyesülésének szimbólumai. Az ikerlelkek mítoszát a modern spiritualitás is felkarolta. A New Age mozgalomban az ikerlelkek találkozását gyakran a spirituális ébredés és a megvilágosodás jeleként értelmezik. Nincs tudományos bizonyíték az ikerlelkek létezésére. Azonban a pszichológia és a spiritualitás területén számos szakember foglalkozik az ikerlelkek témájával. Egyes szakértők úgy vélik, hogy az ikerlelkek kapcsolata a kötődési elmélet alapján értelmezhető. E szerint a korai gyermekkorban kialakult kötődési minták meghatározzák a későbbi kapcsolatainkat. Az ikerlelkek kapcsolata lehet egy olyan extrém kötődési forma, amely a korai gyermekkorban kialakult kötődési mintákból ered.

A kapcsolatok kezelése sokat elárul arról, hogy mennyit fejlődtünk, hiszen ezek olyan tanulási lehetőségek, amelyek arra kényszerítenek bennünket, hogy új szemszögből tekintsünk életünkre. Minden személy, akivel találkozunk, és minden esemény, ami velünk történik, lehetőséget kínál a fejlődésre. A múlt megismerése segít megérteni a jelent, és alakítani a jövőt. Az ideális partnert nem feltétlenül a külvilágban kell keresni. Lehet, hogy bennünk él. Az ideális partner a külső énünk belső, ideális férfi vagy női oldalát jelenti. Ha megtanuljuk összhangba hozni a belső férfi és női énünket, akkor bevonzzuk magunkhoz azt a partnert, aki tükrözi azt a belső részünket, amit felszínre kell hoznunk.

Vissza az eredethez: karmikus kapcsolataink jellemzői

A karmikus kapcsolatok csábítóak lehetnek, de ezek a drámai partnerségek végső soron mérgezőek. Amikor először találkozol egy karmikus partnerrel, úgy tűnhet, hogy megtaláltad a lelki társadat. A kapcsolat gyakran “mágnesesnek” érződik. Azt gondolhatod, hogy tökéletes pár vagytok egymásnak, vagy biztosan ismertétek egymást egy korábbi életetekben. Sajnos, bár ezek a kapcsolatok kezdetben tökéletesnek tűnnek, gyorsan egészségtelenné válnak. A karmikus kapcsolatok gyakran kiszámíthatatlanok és kimerítőek, még akkor is, ha mélyen szeretitek egymást, ezért nincs olyan, hogy „karmikus lélektársi kapcsolat”. Ezenkívül, egyesek összekeverik a karmikus kapcsolatokat az ikerlángokkal, de valójában hatalmas különbségek vannak, ha összehasonlítjuk őket. Idővel egy karmikus kapcsolatot egyre nehezebb lesz fenntartani, de – bár ezek az egészségtelen kapcsolatok általában rövid életűek – tanulási tapasztalatok és személyes fejlődési lehetőségek lehetnek.

Mivel a kapcsolatban annyi csúcs és völgy van, mint egy hullámvasút sínpályájában – és ezen pólusokat a toxikus viselkedés váltogatja -, a kapcsolat addiktívnak és társfüggőnek érződik. Minden veszekedés szakítási végpontnak tűnik. A másik fél „gombjait” nyomogatod. Teljes szívedből szereted őt, de nem tudod elkerülni, hogy észre vedd az összes red flaget*. A félreértés és az elhagyatottság érzése folyamatosan kínozza a kapcsolatot. Ennek a dinamikának a birtoklása recept arra a turbulenciára, amely gyakran bántalmazó kapcsolatnak tűnhet. A karmikus kapcsolat a gyógyulás végső tanulási élményére készít fel téged. Mivel a partnered egyedi katalizátorként működik az el nem rendezett személyes problémáidra, a kapcsolatod folyamatosan aktiválja a nem egészséges mintákat mindaddig, amíg nem szembesülsz velük. Ha úgy tűnik, hogy nem tudsz megszabadulni a régi vitáktól, ez azt jelezheti, hogy valami mélyebb húzódik a háttérben. Ez rövid távon fájdalmas lehet, de pont a hosszú távú növekedéshez szükséges leckéket szerzed meg általa. Mivel a kapcsolat stagnál, hajlamos vagy ugyanazokat a mintákat ismételni újra és újra. A ciklus megszakításának egyetlen módja az, hogy elhagyod a kapcsolatot.

Amikor együtt vagytok, sok tanulság és lecke merül fel. A karmikus kapcsolatok érzelmileg kimerítőek lehetnek, de a kötődésből pozitív hatások is származhatnak. Alapvetően két lélek voltatok, akiknek együtt kellett lenniük. Lehet, hogy egy korábbi életben együtt voltatok, és be kell fejeznetek, amit mindketten elkezdtetek: párként egyénileg fejlődni fogtok, de a kapcsolat megszűnése után a megtanult leckékkel továbbléptek.

A karma szerepe a kapcsolatokban: törd meg az „átkot”

A karma transzegzisztenciális keretrendszerét tanulmányozó kutatások szerint a „karma” jelentése szó szerint sors vagy végzet. Minden cselekedetnek van egy egyenlő, de ellentétes reakciója vagy következménye. Ez azt jelenti, hogy a karma arra utal, hogy a korábbi létezésekben vagy életszakaszainkban végrehajtott cselekedetek és szándékok befolyásolják a jövőbeli létezést vagy újjászületéseket. Leegyszerűsítve, van oka annak, hogy karmikus kapcsolatban vagy, és hogy miért érzed magad olyan „ismerősnek” adott szituációkban. Korábban is említettem, hogy az általánosan elfogadott nézet szerint, mielőtt leszületünk következő életünkben a földre, kiválasztjuk magunknak azon feladatot és sorsutakat, amiket (akár újra és újra) el kell végeznünk, be kell járnunk. Azonban a karmikus kapcsolatok általánosan elfogadott felfogása szerint, mielőtt erre az életre jöttünk volna, megállapodtunk egymással, hogy segítünk egymásnak az egyéni utazásunk során, majd elhagyjuk a kapcsolatot, ha megtanultuk a leckét. De hogyan ismerhetjük fel és léphetünk ki belőle? A karmikus kapcsolatok nehezen kezelhetők, de törekedni kell arra, hogy meglássuk az interakciók nagyobb célját, hogy hogyan tudja megreformálni az élethez, a szerelemhez és a partnerséghez való hozzáállásunkat. A karmikus kapcsolatok stresszesek lehetnek, ezért elengedhetetlen a határok meghúzása. Kutatások arra utalnak, hogy a határok megfogalmazása fontos szempont az intimebb kapcsolatokban, különösen a karmikus kötelékek esetében, amelyek kiválthatnak érzelmi reakciókat. A határok segítenek megőrizni a saját érzékeidre való fókuszálás képességét, segítenek megérteni szükségleteidet, mielőtt a romboló dinamika eluralkodna kapcsolatodban. Ha képes vagy integrálni a leckéket, és egészséges kapcsolattá alakítod, akkor az akár éveken át is tarthat. Azonban ez ritka.

Ha már szédülsz, szállj ki a körhintából

A kapcsolat lezárása nehézkes lehet, különösen, ha erős kötődés van a felek között. Sokan tapasztalnak jólét-romlást egy romantikus kapcsolat vége után. Bár egy szakítás rövid távon fájdalmas lehet, egy toxikus kapcsolat megszüntetése hosszú távú beteljesüléshez és fejlődéshez vezethet. Ha készen állsz arra, hogy elhagyd karmikus partneredet, de nem vagy biztos benne, hogyan lépj tovább, ezek a tippek segítenek megtalálni a szükséges erőt.

  1. Találj támogatási forrást

A karmikus kapcsolatokban lévő emberek gyakran függenek partnerüktől. Családtagokhoz és barátokhoz fordulva támogatást kaphatsz, ami a kilépéshez szükséges erőt adhat neked. A kutatások azt is mutatják, hogy egy erős támogató rendszer csökkentheti a pszichológiai distressz* érzését.

  1. Legyél határozott

Amikor véget vetsz a kapcsolatnak, légy világos és határozott érzéseidben. Kerüld az érvet vagy egy hosszú, elhúzódó beszélgetést. Ha aggódsz, hogy partnered hogyan fog reagálni, biztonságod érdekében SMS-ben vagy e-mailben is véget vehetsz a kapcsolatnak (bár mindig jobb a személyességre törekedni).

  1. Szüntesd meg a kapcsolatot

Miután véget vettél egy karmikus kapcsolatnak, hiányozhat partnered vagy elkezdhetsz összpontosítani a kapcsolat pozitív aspektusaira. Ez kapcsolati újrakezdéshez vezethet. A legjobb, ha megszakítod a kapcsolatot partnereddel, beleértve a közösségi média kapcsolatát is, hogy mindketten megkapjátok a szükséges teret.

  1. Gyakorold az öngondoskodást

Ahelyett, hogy együtt sodródsz a negatív érzelmekkel, vagy önhibáztató üzemmódba kapcsolsz, próbálj pozitív környezetet teremteni. Koncentrálj olyan tevékenységekre, amelyeket szeretsz, és tölts időt kedves emberekkel. Bár nem fogsz egyik napról a másikra jobban lenni, az öngondoskodás segíthet a gyógyulásban.

  1. Légy nyitott a terápiára

Egy karmikus kapcsolatból való kilépés nehéz, de a kilépés utáni felépülés még bonyolultabb lehet. Bizonyos típusú terápiák, például az Imago terápia* révén egy terapeuta segíthet megérteni, mi ment félre a korábbi kapcsolatodban. Segítségével megtanulhatod az egészséges kommunikációt, mentálisan fejlődhetsz, és azonosíthatod, mire van szükséged a jövőbeli kapcsolataidban.

“Minden kapcsolatból tanulunk, és bár lehet, hogy eljött az elválás ideje, több mint elfogadható, ha egy kis időt szánunk arra, hogy egyedül elgondolkodjunk azon, mi az, ami már nem szolgál bennünket egy kapcsolatban, különösen akkor, ha úgy érezzük, hogy túlhajtottuk. A saját növekedésünk vagy változásunk elfogadása egy jó kiindulópont lehet ahhoz, hogy jobban megértsük, mire is van szükségünk máshol. Természetesen erről mindig érdemes beszélni egy szakemberrel vagy egy megbízható baráttal, hogy hozzáadott nézőponttal segítsenek minket a gyógyulási folyamatban.” – Elizabeth Keohan, képzett és engedélyezett klinikai szakpszichológus, orvos

Lezárás

A karmikus kapcsolatok bonyolult leckéket tanítanak nekünk személyes fejlődésünkről. A lélekkapcsolat arról szól, hogy fontos leckékhez férjünk hozzá, hogy kibővítsük annak meghatározását, amiben dolgoznunk kell, hogy felhatalmazzuk magunkat és tudjuk, hogyan szeretünk. Végül is egy karmikus partner nem olyan valaki, akit meg kell bánni, hanem az a személy, akit meg kell becsülni. Ők szolgálnak nekünk útmutatóként, segítenek újra egyensúlyba hozni magunkat azzal az élettel, amelyre valóban hivatottak vagyunk – amit leszületésünk előtt kiválasztottunk. Ha segítségre van szükséged a leckék beépítéséhez, keress professzionális segítséget a kapcsolat további feldolgozásához!

 

Indruch Beate

*red flag: angol kifejezés, aminek a szó szerinti jelentése piros zászló. Vészjósló, figyelemfelhívó jelleggel használják, mely egyre gyakrabban vonatkozik emberi viselkedésekre is. Ha valaki erőszakos, manipulatív vagy agresszív, az például elég masszívan red flag.
*distressz: káros stressz; olyan magas stressz szint, amelynél már csak a stressz negatív hatásai jelentkeznek.
*Imago terápia: célja a tudattalan tényezők és azok összefüggéseinek tudatosítása, és a partnerek közötti konstruktív, egymás megbecsülésén alapuló, figyelmes kommunikáció elsajátítása és használata, amivel mindketten felelősséget vállalnak kapcsolatukért.

 

Felhasznált irodalom:

Ingrid Bacon, Elizabeth McKay, Frances Reynolds, Anne McIntyre: The lived experience of codependency: an interpretative phenomenological analysis – 2018

David A. Sbarra, Robert E. Emery: The emotional sequelae of nonmarital relationship dissolution: Analysis of change and intraindividual variability over time – 2005

Briana N. Horwitz, Chandra A. Reynolds, Susan T. Charles: Understanding associations among family support, friend support, and psychological distress – 2014

Ted Andrews: How to Uncover Your Past Lives – 2002

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük