Kérdésed van? Hívj minket!
+3630/088-8668
+3630/435-8939

Csakrák. Nincs ember a világon, aki még nem hallotta volna ezt a szót és szinte biztos, hogy találkoztál már a „New Age” kifejezéssel is. Bizonyára az sem hangzik idegenként, ha valakinek „a csakrái blokkolva vannak”. Talán még valaki azt a tanácsot is adta neked, hogy dolgozz egy adott csakrán. De ez nem jelenti azt, hogy tudod, mik azok. Megnyugtatlak, nem vagy egyedül.

A csakra történelme

A csakrák viszonylag újdonsült fogalomnak tűnhetnek; főleg a jóga és az újkeletű spirituális filozófiák népszerűségének növekedésével kerültek a köztudatba. Ám valójában egy összetett és ősi energiaközpontrendszerről van szó, amely egészen Indiáig vezethető vissza.

Az első írásos említések a Védákban, a hinduizmus szentírásaiban találhatók, amelyeket i. e. 1500 és i. e. 500 között írtak. A Védák a csakrákat finom energiaközpontokként írják le, amelyek a gerincoszlop mentén helyezkednek el, és amelyek az életenergia (már ismered: prána) áramlását szabályozzák. A csakrákról szóló legrészletesebb leírások a későbbi hindu szövegekben, az Upanisádokban és a tantrikus írásban találhatók. Ezek a szövegek a csakrákat a fizikai-, az érzelmi- és a spirituális test összekapcsolódási pontjaiként írják le. A tantrikus hagyományok a csakrákat a kundalini energia felemelkedésével is összekapcsolják, amely a gerincoszlop alján lévő tekercsben rejlő spirituális energia.  Fogalma a buddhizmusba is bekerült, ahol a “nadi” nevű energiacsatornákhoz kapcsolódnak. A buddhista tantra a csakrákat a tudat különböző szintjeivel is összekapcsolja.

A nyugati világban a 19. században kezdett elterjedni, a hinduizmus és a buddhizmus iránti növekvő érdeklődésnek köszönhetően. A 20. században a New Age mozgalom a csakrákat a holisztikus gyógyítás és a spirituális fejlődés fontos eszközeként népszerűsítette. Napjainkban a csakrák fogalma továbbra is népszerű a holisztikus gyógyászat és a spirituális fejlődés területén. Számos könyv, cikk és weboldal foglalkozik a csakrákkal, és sok terapeuta használja a csakragyógyítást a kliensek fizikai, érzelmi és spirituális jólétének javítására.

Mit kell tudni a csakrákról?

A “csakra” szanszkrit eredetű szó, jelentése “kerék”, és a testünkben elhelyezkedő energiaközpontokra utal. Ezeket forgó energiatárcsákként képzelik el, amelyeknek “nyitottnak” és összehangoltnak kell lenniük, mivel idegdúcokhoz, főbb szervekhez és az energetikai testünk olyan területeihez kötődnek, amelyek befolyásolják érzelmi és fizikai jólétünket. Vannak, akik szerint 114 különböző csakra létezik, de közülük hét fő csakra fut végig a gerinc mentén. Ezek azok, amelyekre a legtöbben hivatkozunk, amikor róluk beszélünk.

A hét fő csakra mindegyikéhez tartozik egy szám, név, szín, a gerinc egy meghatározott területe a farokcsonttól a fejtetőig, valamint egy egészségügyi fókuszpontot.

  1. Gyökércsakra (Muladhara): színe a piros; a biztonságért, a stabilitásért és a földeltségért felelős.
  2. Szakrális csakra (Svadhisthana): színe a narancssárga; a kreativitásért, az örömért és a szexualitásért felelős.
  3. Napfonat csakra (Manipura): színe a sárga; az akaratért, az önhatalomért és az önbecsülésért felelős.
  4. Szívcsakra (Anahata): színe a zöld; a szeretetért, az együttérzésért és a megbocsátásért felelős.
  5. Torokcsakra (Vishuddha): színe a kék; a kommunikációért, az önkifejezésért és az igazságért felelős.
  6. Harmadik szem csakra (Ajna): színe az indigó; az intuícióért, a látásért és a bölcsességért felelős.
  7. Korona csakra (Sahasrara): színe a lila; a spiritualitásért, a kapcsolódásért és a megvilágosodásért felelős.

A csakrák egyenkénti jellemzése

 

A blokkolt gyökércsakra fizikai tüneteket produkálhat, mint például ízületi gyulladást, székrekedést, hólyag- vagy vastagbélproblémákat, illetve érzelmileg pénzügyi vagy alapvető szükségletekkel és jóléttel kapcsolatos bizonytalanságérzetet okozhat. Amikor viszont kiegyensúlyozott és nyitott, fizikai és érzelmi biztonságérzetet, valamint stabilitást éreztethet.

Az ezzel a csakrával kapcsolatos problémák megmutatkozhatnak a hozzá tartozó szervek problémáin keresztül, például húgyúti fertőzések, alsó hátfájdalom és impotencia formájában. Érzelmileg ez a csakra az önértékeléshez kapcsolódik, még konkrétabban az élvezet, a szexualitás és a kreativitás területén érzett önértékelésünkhöz.

A harmadik csakra blokkolódása gyakran emésztési problémákban, például fekélyekben, gyomorégésben, étkezési zavarokban és emésztési zavarokban nyilvánul meg. Ez a csakra a személyes erőnkhöz kapcsolódik, ami azt jelenti, hogy az önbecsülésünkkel és önbizalmunkkal függ össze.

A szívcsakra blokkjai fizikai szinten szívproblémákban, asztmában és súlyproblémákban is megnyilvánulhatnak. De ezek a blokkok gyakran még világosabban látszanak az emberek tetteiben.

Akiknek blokkolt a szívcsakrájuk, gyakran másokat helyeznek előtérbe a saját kárukra. Ez a hét csakra közül a középső, így hidat képez a felső és alsó csakrák között, valamint képviseli azt a képességünket, hogy szeressünk és kapcsolódjunk másokhoz. Ha nincs egyensúlyban, magányosnak, bizonytalannak és elszigeteltnek érezhetjük magunkat.

Ahogyan azt sejteni lehet, ez a csakra a verbális kommunikációhoz kapcsolódik. Hang- és torokproblémák, valamint az ezt a területet körülvevő összes elemmel kapcsolatos gondok, mint például a fogak, az íny és a száj, blokkolást jelezhetnek. Az elzáródás vagy elhangolás megnyilvánulhat domináló beszélgetésekben, pletykálkodásban, gondolkodás nélküli beszédben és abban a nehézségben, hogy elmondjuk a véleményünk. Ha egyensúlyban van, együttérzéssel beszélünk és hallgatunk, magabiztosnak fogjuk érezni magunk a beszéd közben, mert tudjuk, hogy szavainkkal önmagunkhoz hűek maradunk.

Mivel ez a csakra fizikailag a fejen helyezkedik el, elzáródása fejfájásként, látás- vagy koncentrációs problémákként, valamint hallási nehézségekként jelentkezhet. Azok az emberek, akiknek nehézséget okoz a valóság meghallgatása (akik úgy tűnnek, “mindent tudnak”), vagy akik nincsenek kapcsolatban az intuíciójukkal, szintén elzárt csakrával küzdhetnek. Nyitott és kiegyensúlyozott állapotban úgy gondolják, hogy az emberek követhetik az intuíciójukat, és képesek lesznek átlátni a nagy összképet.

A koronacsakra kapcsolatban áll minden más csakrával (és így az egész rendszer minden szervével), ezáltal nem csak ezeket a szerveket, de az agyat és az idegrendszert is befolyásolja. A megvilágosodás csakrájának tekintik, és az életcélunkhoz és spiritualitásunkhoz való kapcsolódást testesíti meg. Az elzárt koronacsakrájú emberek szűklátókörűnek, szkeptikusnak vagy makacsnak tűnhetnek. Amikor ez a csakra nyitott, úgy tartják, hogy segít minden más csakra nyitva tartásában, boldogságot és megvilágosodást hoz a személy számára.

Mivel ezek mind a test energetikai központjai, amelyek az érzésekhez kapcsolódnak, valószínűleg az egyik rezonált veled az olvasás közben. Lehet, hogy holnap egy másik fog veled rezonálni. Valószínű, hogy az egyik többet rezonál veled, mint bármelyik másik, mint egy folyamatos probléma, egy csakra, ahol gyakran blokkokkal kell szembenézned. Más blokkok időnként felbukkanhatnak. A csakrarendszerben ezeknek a mintáknak megvannak a sajátos kifejezéseik, és vannak ajánlott kezelések.

Ha a csakrák felkeltették az érdeklődésedet a fenti áttekintésen túl, számos információt találsz majd további ismertetőimben a csakra kiegyensúlyozásáról és újrahangolásáról. Következő cikkemben bemutatom, hogy hogyan tudod a különböző csakrák blokkolását feloldani. Ha érdekel a téma, tarts velem!

Indruch Beáta

 

Felhasznált irodalom:

Sara Lindberg: What Are the 7 Chakras and How Can You Unblock Them? (2020)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük